Jakie zabytki jerozolimskie warto jest zobaczyć?

Jerozolima, centralne miasto Ziemi Świętej, to miejsce, które każdego roku odwiedzają całe rzesze turystów i pielgrzymów ze wszystkich zakątków świata. Ciężko się temu dziwić – to właśnie tutaj żyją tuż obok siebie trzy społeczności religijne – Żydzi, Chrześcijanie oraz Muzułmanie. Nadaje to miastu niezwykłego charakteru, którego próżno jest szukać gdziekolwiek indziej. Które miejsca warto jest odwiedzić w szczególności? Odpowiedzi na to pytanie udzielimy w niniejszym artykule!

Bazylika Grobu Świętego

To właśnie w tym miejscu znajduje się lokacja śmierci Jezusa. I chociaż sama bazylika jest bardzo niepozorna z zewnątrz, natychmiast po wejściu szybko zauważymy, skąd bierze się jej ogromna popularność. Wchodzący do środka natychmiast natkną się na Kamień Namaszczenia, na którym, według wierzeń, położono ciało Chrystusa po zdjęciu go z krzyża. Wielu pielgrzymów obmywa kamień i ociera się o niego, chcąc przyprowadzić ze sobą do domu choć część jego boskości. W bazylice znajdziemy również obudowane wzgórze Golgota, a także Grób Pański – jeden z głównych powodów, dla którego do Ziemi Świętej wciąż przybywają pielgrzymi z całego świata.

Ziemia obiecana

Inną interesującą lokacją jest Syjon – miejsce, które wręcz wypełniają rozmaite legendy. To właśnie tutaj, według przypowieści, Dawid odniósł zwycięstwo nad pierwszymi władcami Jerozolimy. Syjon jest także miejscem, w którym ma być przechowywana Arka Przymierza. W miejscu tym swoją siedzibę miał również mądry król Salomon. Znajdziemy tu także zabytkowe kościoły, a także grób samego Dawida. Jeśli nasza podróż do Ziemi Świętej jest zatem motywowana chęcią zapoznania się z lokalnymi legendami, Syjon powinien być dla nas przystankiem praktycznie obowiązkowym.

0 comments on “Jakie zabytki jerozolimskie warto jest zobaczyć?Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *