Jak przygotować się na Drogę Świętego Jakuba?

Droga Św. Jakuba, zwana także trasą Camino de Santiago, to szlak pielgrzymkowy, wiodący do katedry w Santiago de Compostela w Galicji. To właśnie w tej świątyni, jak głoszą przypowieści, znajdują się szczątki świętego Jakuba Większego Apostoła. Cechą charakterystyczną trasy jest to, że pielgrzymi nie mają z góry wyznaczonej ścieżki.

Każdy może więc obrać konkretny szlak, wiodący do katedry. Trasy oznaczane są muszlami św. Jakuba oraz żółtymi strzałkami. Każdego roku, setki tysięcy pielgrzymów z całego świata decyduje się na wzięcie udziału w marszu. Jeśli i my myślimy o dołączeniu do nich, warto jest wiedzieć na początek, jak przygotować się do takiej pielgrzymki.

Co zabrać ze sobą?

Trasa Camino de Santiago nie należy do najkrótszych. Z tego też powodu, należy dokładnie przemyśleć kwestię naszego bagażu. Oprócz dokumentów osobistych, a także apteczki i kosmetyków, należy przygotować odpowiednią odzież na zmianę. Trzy pary bielizny, koszulki termoaktywne, lekka kurtka przeciwdeszczowa oraz dobre buty do marszu to standard. Nie zapominajmy także o śpiworze, a także ładowarce i powerbanku do naszych urządzeń mobilnych. Plecak o pojemności około 50l powinien być także zabezpieczony pokrowcem, chroniącym go przed deszczem.

Kwestie finansowe

Najlepszą, a zarazem najbezpieczniejszą, formą korzystania z naszych oszczędności podczas pielgrzymki są karty płatnicze. Jeśli korzystamy z dwóch kart, dobrze jest schować je do osobnych części garderoby, aby w najgorszym wypadku nie zgubić obu. Bankomaty są bowiem wszędzie, zaś chodzenie z grubym plikiem gotówki nie jest najlepszym pomysłem. Dobrze jest jednak mieć przy sobie mniejszą ilość pieniędzy, na przykład 20 Euro, aby móc pokryć ewentualne wydatki, których kartą nie opłacimy. Wiele schronisk dla pielgrzymów przyjmuje bowiem wyłącznie gotówkę.

W grupie raźniej

Ponieważ trasa Camino de Santiago jest jedną z najstarszych pielgrzymek, z pewnością natkniemy się na wiele bratnich dusz po drodze. Z roku na rok przybywa z kolei więcej tras, zaś dzielenie się informacjami na ten temat pomoże nam pokonać tę drogę bardziej efektywnie. Nie należy bowiem zapominać, że tego typu zdarzenia mają na celu łączyć ludzi w wspólnym celu. Jeśli mamy więc taką możliwość, skorzystajmy z niej – w końcu pielgrzymka to nie wyścig!

0 comments on “Jak przygotować się na Drogę Świętego Jakuba?Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *