Jakie miejsca warto zobaczyć podczas wyprawy do Jerozolimy?

Jerozolima to miejsce, którego unikatowy urok dostrzega każdy, bez względu na wyznanie. Miejsce to jest bowiem domem trzech religii, istniejących tuż obok siebie w względnej harmonii. Nadaje to miastu charakteru mistycyzmu, którego próżno jest szukać w innych religijnych lokacjach.

Planując wycieczkę do Jerozolimy, czy to z powodów religijnych, czy też stricte turystycznych, warto jest zatem zaplanować zawczasu naszą trasę. Pozwoli nam to zobaczyć najpiękniejsze lokacje, które oferuje nam Ziemia Święta. Oto kilka przykładów miejsc, które naprawdę warto jest zobaczyć.

Góra Oliwna

Jeśli zależy nam na zobaczeniu panoramy miasta wraz z otaczającą je pustynią, Góra Oliwna powinna być przystankiem obowiązkowym podczas naszej wycieczki do Jerozolimy. Z punktu widokowego na jej szczycie możemy ujrzeć wszystkie najciekawsze lokacje, począwszy od Starego Miasta, na meczecie Al-Aksa kończąc. Sam meczet, ze swoją charakterystyczną, pozłacaną kopułą, jest idealnym przykładem najwybitniejszych osiągnięć architektury islamskiej. Chrześcijanie powinni zwrócić tu też szczególną uwagę na pobliski kościół Dominus Flevit. Według wierzeń, świątynia została wzniesiona w miejscu, w którym Chrystus uronił łzę po ujrzeniu wizji upadku miasta. Z kolei u podnóża samej góry znajdziemy ogród oliwny – ten sam, w którym Jezus modlił się po raz ostatni przed swoim ukrzyżowaniem.


Stare Miasto

Żadna wycieczka do Jerozolimy nie może obejść się bez wizyty w Starym Mieście. Naprzeciwko wyżej wspomnianej Góry Oliwnej znajdziemy Bramę Św. Szczepana, którą, według wierzeń, Jezus wjechał do Jerozolimy. To właśnie ona zabierze nas do Starego Miasta, a konkretnie – jego muzułmańskiej części. Tutejsze targowiska pozwolą nam na skosztowanie lokalnych przysmaków oraz zakup pamiątek. Na prawo od bramy znajdziemy z kolei kościół Św. Anny, będący pozostałością po wyprawach krzyżowych. To właśnie w tym miejscu, jak głoszą przypowieści, przyszła na świat Maryja, matka Jezusa. Warto jest także odwiedzić bazylikę Grobu Pańskiego. To właśnie tu natkniemy się nie tylko na ostatnie stacje drogi krzyżowej, ale też samą Golgotę – miejsce śmierci Chrystusa. W miejscu tym mieści się także najświętsza lokacja wyznawców judaizmu – słynna Ściana Płaczu.

Jerozolima, jak zatem widzimy, oferuje nam naprawdę wiele. Zarówno zwykli turyści, jak i pielgrzymi, z pewnością powinni więc skorzystać z okazji i przyjrzeć się tej kolebce religii. Wrażenia, których doświadczymy podczas takiej wycieczki, z pewnością pozostaną z nami przez całe życie.

0 comments on “Jakie miejsca warto zobaczyć podczas wyprawy do Jerozolimy?Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *