Co warto zobaczyć w Iranie?

Jedną z coraz popularniejszych form spędzania wakacji w egzotycznych miejscach jest wyprawa do Iranu. Kraj ten posiada bowiem niezwykle bogatą historię, zaś zachowane do dziś starożytne miasta i budowle pozwalają nam przenieść się w czasie do epoki dawnych dynastii. Równie atrakcyjne są także pustynne widoki, przywodzące na myśl Baśnie Tysiąca i Jednej Nocy. Poniżej prezentujemy przykłady zapierających dech w piersiach miejsc, które warto jest zobaczyć podczas naszej irańskiej wycieczki!

Meybod – nietypowa architektura

Jedną z najlepszych próbek obcej kultury jest możliwość przyjrzenia się bliżej jej unikatowym budowlom. Pustynne miasto Meybod liczy sobie już ponad 1800 lat, zaś jego architektura po dziś dzień zachwyca turystów z całego świata. Przykładem jest tu tzw. wieża lodu, pełniąca rolę starożytnej lodówki. To właśnie tutaj mieszkańcy doprowadzali wodę do wieży, aby móc chłodzić się lodem z nadejściem wiosny. Inną intrygującą budowlą jest wieża gołębi, ze swoimi charakterystycznymi wnękami, w których miało spoczywać ptactwo. Znajdziemy tu także ruiny zamku Narin oraz odnowiony karawanseraj, w którym mieści się lokalne muzeum perskich dywanów. Każdy entuzjasta egzotycznej architektury powinien dodać Meybod do swojej listy przystanków podczas wyprawy do Iranu.

Persepolis – relikt perskiej potęgi

Starożytna stolica Persepolis to przystanek obowiązkowy dla wszystkich osób, chcących dowiedzieć się czegoś nowego o historii dawnego imperium. Koniecznie zadbajmy o to, aby po mieście oprowadził nas lokalny przewodnik – to właśnie on wskaże nam wszystkie łatwe do przeoczenia szczegóły i pomoże w pełni docenić bogatą historię tego miejsca. Reliefy, komnaty, pozostałości wspaniałych niegdyś budowli – żadna wyprawa do Iranu nie może obyć się bez wizyty w Persepolis!

0 comments on “Co warto zobaczyć w Iranie?Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *