Wyprawa do Iranu – co warto w jej trakcie zobaczyć?

Iran, czyli dawna Persja, to miejsce magiczne. Ogrom kolorów, zabytki oraz unikatowość kultury to tylko niektóre powody, dla których warto jest odwiedzić niegdysiejszą krainę z Baśni Tysiąca i Jedne Nocy. Jakie miejsca warto jednak wybrać na dłuższe przystanki podczas naszej podróży? Opcji jest naprawdę sporo. Poniżej prezentujemy wybrane lokacje, dzięki którym nasza wyprawa do Iranu pozostanie w naszych wspomnieniach na wiele lat!

Stolica teraz, stolica kiedyś

Teheran, obecna stolica Iranu, jest jednocześnie największym miastem na terenie tego niezwykłego kraju. Co więcej, znajdziemy tu mnóstwo ciekawostek architektonicznych, prezentujących szeroką gamę stylów. Od kościołów, przez synagogi, na meczetach kończąc – każdy entuzjasta podziwiania zabytkowych budowli znajdzie tu coś dla siebie. W stolicy nie zabrakło także olbrzymiego bazaru. Czymże byłaby w końcu wyprawa do Iranu, pozbawiona możliwości skosztowania lokalnych przysmaków lub zakupienia pamiątek? Dodatkową zaletą jest tu klimat tego miejsca – tłoczne uliczki, pokrzykiwania sprzedawców. Nie sposób jest nie poczuć się tu, jak w starożytności. Jeśli trasa naszej podróży na to pozwala, zwiedzenie stolicy z pewnością okaże się być strzałem w dziesiątkę.

A jeśli preferujemy miejsca naprawdę przepełnione historią, przystankiem niemal obowiązkowym będzie dla nas Shiraz – dawna stolica Persji. Miejsce to jest ośrodkiem kultury i sztuki królestwa Persów, zaś liczne muzea pomogą nam w bliższym zapoznaniu się z jego historią. Na uwagę zasługuje tu najważniejszy z lokalnych zabytków – Meczet Różowy, przykuwający uwagę fantazyjnymi witrażami i przepiękną architekturą.

Zachwycające miasta z przeszłości

Nie tylko stolice są perłami Iranu. Zwiedzając ten niezwykły kraj, warto jest też przyjrzeć się innym miejscom. Dla przykładu, miasto Kashan, położone nad jeziorem Namak, pozwoli nam w pełni doznać egzotyki ziem Persów. Klasyczne irańskie domy, tradycyjny bazar i pobliskie, wyschnięte jezioro nadają temu miejscu naprawdę niezwykłego klimatu. Równie warte uwagi jest miasto Esfahan, uznawane za najpiękniejszą z irańskich metropolii. Znajdziemy tu pałace, ogrody, meczety, a nawet ciągnący się przez dwa kilometry bazar. Jeśli zależy nam więc na tym, aby nasza wyprawa do Iranu była naprawdę wyjątkowa, zaplanujmy naszą trasę tak, aby móc odwiedzić także i jedno z tych miejsc.

0 comments on “Wyprawa do Iranu – co warto w jej trakcie zobaczyć?Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *